Ultrazvočne čistilce lahko uporabljamo za čiščenje nakita.
Ultrazvočni čistilci uporabljajo 40 kHz vibracije, da ustvarijo milijone mikroskopskih mehurčkov v tekočini. Ime tega procesa je “kavitacija” in s svojim delovanjem potuje v skrite vdolbine in razpoke. Na vseh površinah, ki pridejov stik s tekočino, se umazanija razrahlja in tako nakit z lahkoto očistimo.
Ultrazvočno čiščenje deluje dobro na kovinski nakit, vendar je treba biti pozoren pri nakitu, ki ima vgrajene drage kamne. Trpežne kamne kot so rubin, granat, diamant in safir, lahko običajno očistimo na ta način, vendar vsi dragi kamni, ki vsebujejo vdolbine ali notranje razpoke (kot so smaragdi ali diamanti), niso primerni za čiščenje v ultrazvočni kopeli, ker bi lahko prišlo do razpoke zaradi kavitacije v tem področju. Tudi dragulje, ki imajo zapolnjene razpoke ali imajo drugačne “izboljšave”, nebi smeli očistiti na ta način, ker bi ultrazvočno delovanje lahko odstranilo nevtralni polnilni material, ki se uporablja za izboljšanje jasnosti.
Kamnine, ki so bile obdelane z oljem, voskom ali smolo (smaragdno in peridotno), lahko v procesu čiščenja zbledijo ali se poškodujejo. Polnilni material se lahko odstrani iz razpok, zaradi česar so te vidne.
Ultrazvočne kopeli se ne sme uporabljati za ultrazvočno čiščenje nakita kot so dragoceni kamni, ki so nagnjeni k zlomom zaradi svoje kristalne strukture. Ti kamni so turmalin, preidot, smaragd, tanzanit in podobno. Tudi bisere, opal in jantar nikoli ne bi smeli čistiti z ultrazvokom zaradi svoje splošne mehkosti.
Pri čiščenju nakita lahko uporabite čistilni koncentrat AS-JEW. Čistilni koncentrat AS-JEW je primeren za ultrazvočno čiščenje nakita vseh vrst kot so prstani, ogrlice in paščki za ure. Za najboljšo učinkovitost in varnost vašega dragocenega nakita priporočamo mešanje koncentrata z demineralizirano vodo. Odstrani nečistoče kot so: oksidacija, prstni odtisi, ogljik, maščobe…
Koncentrat dodajte vodi v razmerju do 10%, odvisno od tega kako umazan je predmet. Optimalna temperatura za čiščenje je med 20 – 60 °C. Po čiščenju predmete sperite z vodo. Raztopino za čiščenje zamenjajte ko postane vidno umazana.
Nasveti za čiščenje nakita:
- Preden izpraznite ultrazvočno kopel vedno najprej izključite aparat iz elektrike. Če grelni elementi slučajno ostanejo prižgani se aparat lahko pregreje in pokvari. Poleg tega voda in elektrika nista najboljši par pri ohranjanju varnosti vas in okolja.
- Vsake toliko časa izpraznite in očistite posodo. Umazanija, ki se nabira na dnu rezervoarja zavzame prostor v kopeli in duši ultrazvočne valove, zaradi česar je čiščenje manj učinkovito. Sperite rezervoar s čisto in hladno vodo, uporabite krpo in obrišite dno.
- Uporabljajte detergente na vodni osnovi. Čistila na osnovi topil običajno niso zasnovana za uporabo v ultrazvočnem čistilcu in lahko v nekaterih primerih poškodujejo površino rezervoarja iz nerjavečega jekla. Topila z nizkim plameniščem nikoli ne priporočamo. Poleg tega so topila za človeka nezdrava.
- Težko umazanijo poizkusite čim bolj odstraniti preden položite dele za čiščenje v ultrazvočni čistilec. Uporaba ultrazvočnega čistilca bo veliko bolj hitra in učinkovita, če bo le ta lepo očiščen.
- De-gasirajte detergent preden začnete čistiti dele. To dosežete enostavno tako, da segrevate raztopino med tem ko deluje ultrazvok, med tem pa v kadi ni ničesar drugega.
KAJ NIKOLI NE SMETE DELATI Z ULTRAZVOČNIM ČISTILCEM
Da ne bi poškodovali ultrazvočnega čistilca (ali sebe), je potrebno:
- Nikoli se ne igrajte z elektronskimi deli, transformatorjem ali pretvorniki. Ne poizkušajte sami popravljati ultrazvočnega čistilca. Ultrazvočni čistilci delujejo pod visoko napetostjo in če ne veste kaj počnete lahko poškodujete napravo ali celo sebe.
- Nikoli ne poizkusite očistiti zunanji del rezervoarja, krmilne omarice ali električne škatle z vodo ali drugimi tekočinami. Če se zunanja stran umaže, izklopite enoto iz elektrike in jo obrišite s čisto krpo.
- Pod nobenim pogojem ne smete napolniti ultrazvočnega čistilca z alkoholom, bencinom ali drugimi vnetljivimi snovmi. Takšne snovi lahko izhlapijo in povzročijo požar ali eksplozijo.
- Nikoli ne postavljajte ničesar v ultrazvočni čistilec brez ustrezne zaščite, kot so termične rokavice in zaščitna očala. Detergenti lahko povzročijo blažje draženje kože, proces čiščenja pa lahko povzroča nelagodje. Poleg tega lahko operativna temperatura raztopine doseže do 100 stopinj celzija, kar lahko povzroči opekline.
- Izogibajte se dodajanja kloriranega belila v rezervoar. Belilo ne vzpodbuja dobre kavitacijske aktivnosti.
- Ne postavljajte enot katere čistite na dno posode. Namestitev delov neposredno na dno rezervoarja povečuje pojav kavitacijaske erozije. Erozija tanka lahko sčasoma povzroči puščanje rezervoarja. Vedno uporabljajte košaro, v katero lahko te dele namestite.
Sedaj ste dobili idejo o tem kaj lahko delate z ultrazvočnim čistilcem in kaj ne smete. Če sledite tem nasvetom, vam bo ultrazvočni čistilec služil še dolgo časa.
Pozor: Ultrazvočni čistilci lahko zrahljajo nekater sestavljen nakit. Pri čiščenju nakita, ki vsebuje kompleksne sestave in podrobnosti, morate biti zelo previdni. Predlagamo, da se posvetujete z vašim zlatarjem pred uporabo ultrazvočnega čistilca za vaš dragocen nakit.
V kolikor potrebujete več informacij, se obrnite na nas in z veseljem odgovorimo na vsa vaša vprašanja.